Centymetry dla Krzyśka

banner_centymetry_dla_krzyska

DSC07058_webSą ludzie silni, mający żelazne ciała i mocne charaktery… Twardziele. Nazywają ich iron menami, strong menami a podziwiają ich tłumy. Tak naprawdę jednak prawdziwie twardzi faceci mogą być niepozorni, delikatni i skromni. Są silni przede wszystkim charakterem. Taki jest Krzysiek Duda.

Krzysiek jest trzynastolatkiem dotkniętym achondroplazją – rzadką chorobą genetyczną objawiającą się m. in. skróceniem kości przedramion oraz ud. To powoduje, że choć Krzysiek jest przystojny, to bardzo, bardzo niski.

11988599_516148791885248_307661548981776688_nOd kilku tygodni walczy o każdy milimetr wzrostu. Podjął wyzwanie i poddał się operacji w Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Czekał na nią siedem lat! Dr Paweł Koczewski pierwszego września tego roku założył mu na obie nogi aparaty Ilizarowa.

Aparaty, dzięki którym Krzyśkowi urosną nogi – a rosną milimetr dziennie – to jeden wielki ból. Nie zwykły ból. To BÓL. A ten młody człowiek mimo to każdego ranka wstaje z łóżka i wygrywa nieustanną bitwę z bólem. Z uśmiechem na twarzy walczy i wygrywa, cierpi i rośnie… Milimetr dziennie. W bólu, jakiego twardziele od podnoszenia ciężarówek pewnie by nie wytrzymali.

Tymczasem Krzysiek codziennie chodzi do 123 Gimnazjum w Warszawie, gdzie w zmaganiach o wyższy wzrost kibicuje mu cała klasa 1A. A ponieważ jego pasją jest muzyka, dodatkowo uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie w klasie trąbki, gdzie również wszyscy trzymają za niego kciuki.

DSC07023_webKrzysiek to chłopak pełen empatii. Wielokrotnie pomagał w koncertach charytatywnych, nie tylko śpiewając na scenie. Wspierał też inne akcje charytatywne dla dzieci potrzebujących pomocy. Dziś on sam pomocy potrzebuje.

30 stycznia 2016 roku w sali widowiskowej legionowskiego Ratusza organizujemy koncert charytatywny „CENTYMETRY DLA KRZYŚKA”.

Będzie to koncert niezwykły. Koncert projektu „Wiosenne Czarowanie”, którego Krzysiek stanie się główną postacią. Od lat jest on związany z Harcerskim Festiwalem „Wiosenne Czarowanie”, Krzysiek to przecież harcerz Hufca ZHP Legionowo. Dlatego koncert, wspólnie z wolontariuszami Fundacji Wspieramy, będą przygotowywać przyjaciele Krzyśka z harcerstwa.

Zagrają znani artyści z nurtu poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i szant, a ponieważ „wszystko jest poezją”, to jesteśmy otwarci na wszelkie inne formy wyrazu artystycznego wsparcia dla Krzyśka. Harcerze z Hufca Legionowo będą kwestować na rzecz Krzyśka, przeprowadzimy różne aukcje i rozmaite działania okołoartystyczne.

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą wesprzeć walkę naszego przyjaciela o normalne życie.

Dokonania muzyczne Krzyśka:

  • X Festiwal Zaczarowanej Piosenki (Kraków 2014) – finalista, śpiewał z Melą Koteluk
  • Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej (Polańczyk 2014) – wyróżnienie
  • Przegląd Kolęd i Pastorałek „Śpiewająca Siódemka” (Legionowo 2015) – III miejsce w kategorii solista
  • XIX Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje Artystyczne” (Ciechocinek 2015) – wyróżnienie
  • VII Festiwal Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem” (Bochnia 2015) – pochwała Marka Piekarczyka
  • Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski (Lubsko 2015)
  • Festiwal Piosenki im. K. Klenczona (Pułtusk 2015) – II miejsce w kategorii piosenka filmowa
  • Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych (2015) – I miejsce dla solisty
  • I oczywiście występ na festiwalu „Wiosenne Czarowanie” w Legionowie!

Sporo jak na chorego trzynastolatka!

DSC07029_web